Czterdzieści lat temu powstał film, który pierwotnie wydawał się historią jednego momentu – nadziei ludzi w roku 1980. Krzysztof Kieślowski przeprowadził specyficzną sondę socjologiczną a jej efektem był film, w którym czterdzieści cztery osoby w różnym wieku odpowiedziały na trzy, wydawałoby się proste, pytania: „Ile masz lat?”, „Kim jesteś?” oraz „Czego pragniesz?”. Niedawno oglądałam ten film po raz kolejny i zobaczyłam jak bardzo uniwersalne są odpowiedzi, których bohaterowie dokumentu „Gadające głowy” udzielili.


Dlaczego o tym piszę?


W mojej ocenie jesteśmy trochę jak w roku 1980 „pomiędzy wczoraj a dziś”. Rozmawiamy o tym, jaki będzie nowy rynek pracy, czego musimy się nauczyć i co zmienić. A może zamiast myśleć, co zmieni doświadczenie ostatnich kilku miesięcy powinniśmy pomyśleć czego nie zmieni? Jakie zasady pozostają niezmienne? O co warto szczególnie zadbać.
Myślę że gdybyśmy, idąc przykładem Kieślowskiego, zapytali pracowników, co powoduje, że czują się w miejscu pracy dobrze i są zaangażowani pojawiłyby się podobne odpowiedzi, bez względu na to czy pytanie pojawiłoby się przed czy w trakcie pandemii.
Więcej o tym piszę we wrześniowym numerze „Personel Plus”.