Sen staje się luksusem. Coś, co powinno stać u podstaw naszego codziennego funkcjonowania okazuje się czymś na co nie możemy sobie pozwolić lub na co nie chcemy sobie pozwolić.  
W wielu firmach kultura organizacyjna wspiera a czasem nawet nagradza pracowników, którzy są dostępni non stop. Idealny pracownik to pracownik, który się poświęca w imię organizacji kosztem odpoczynku i snu. Johnatan Crary podkreśla, że poszukiwanie przez organizacje rozwiązań, pozwalających na czas skracania decyzji i eliminacji refleksji prowadzi do przejmowania kontroli nad człowiekiem i uświadamiania mu, że człowiek nie potrzebuje aż tak dużej ilości odpoczynku, jak mu się wydaje. Dodatkowo ilość bodźców zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, wszechobecny hałas i pęd oraz dostępność niemal wszystkiego 24/7 powoduje, że nie umiemy odpoczywać i coraz więcej z nas ma problemy z zaburzeniami snu.

Jedna noc czterogodzinnego snu zmniejsza ilość immunologicznych obrońców w organizmie człowieka o 70% w porównaniu z ośmiogodzinnym wypoczynkiem.

Co jeszcze tracimy? O tym w tekście. Zapraszam do lektury!